Blog Sayfasına Git

Kış Akşamlarında Kilo Almadan Yemek Yeme İpuçları

MicrosoftTeams image 32 scaled

Kış Akşamlarında Kilo Almadan Yemek Yeme İpuçları

Kabul edelim ki, kışın kilo alma eğilimi gösteriyoruz. Özellikle de akşamları kendimizi buzdolabının önünde buluyoruz. Sıkıldıkça yiyor, abur cuburları tercih ediyor, televizyon karşısında hareketsiz bir şekilde paketli gıdaları abartıyoruz. Daha yüksek kalorili yiyeceklere yöneliyoruz. Peki, ama neden?

Kış aylarında güneş ışığına sınırlı maruz kalma, serotonin seviyelerinde düşüşe neden olabilir. Serotonin ruh hali ve iştahın düzenlenmesinde rol oynayan bir nörotransmitterdir. Güneş ışığına maruz kalmanın azalması, karbonhidrat isteğinin artmasına neden olabilir. Haliyle vücut sıcak ve doyurucu yiyeceklere ihtiyaç duyar. Genellikle kalori ve karbonhidrat bakımından zengin olan rahat yiyecekler daha büyük miktarlarda tüketilebilir. Üstelik soğuk havalarda insanlar sıcak aylardaki kadar susamayabilir, bu da su alımının azalmasına neden olur. Dehidrasyon bazen açlıkla karıştırılabilir ve gereksiz atıştırmalara yol açabilir. Soğuk hava uyku düzenini etkileyebilir, uykudaki aksaklıklar ise iştahı düzenleyen hormonları etkileyebilir. Uyku eksikliği, yüksek kalorili yiyeceklere olan isteğin artmasıyla ilişkilidir.

Az hareket, çok uyku iştah açıyor

Soğuk hava genellikle açık hava aktivitelerini ve egzersizi engeller. İnsanlar koşuya çıkmaya veya açık hava sporlarına katılmaya daha az eğilimli olabilir ve bu da genel fiziksel aktivitenin azalmasına neden olabilir. Bazı insanlar kış aylarında uykuyla ilişkili melatonin üretiminde artış da dahil olmak üzere hormonlarda değişiklikler yaşarlar. Bu, ruh hali ve iştah düzenlemesini etkileyebilir. Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu, mevsimsel olarak, çoğunlukla kış aylarında ortaya çıkan bir tür depresyondur. Böyle bir depresif ruh haline giren kişiler, yüksek kalorili yiyeceklere duyulan istek de dahil olmak üzere iştahta değişiklikler yaşayabilir.

Peki, ne yapmalıyız?

Evet, kış karanlık ve soğuk olabilir. Bu durum kendimizi her sıkıldığımızda buzdolabının önünde bulmamıza yol açıyor olabilir. Ancak en yüksek kalorileri tükettiğimiz akşam öğünlerini doğru planlayarak iştahımızı kontrol altına alabiliriz. İşte, sağlıklı ve sıcacık bir akşam öğünü için ipuçları…

Sıcak Çorbalar ve Yahniler

Mevsim sebzeleri, baklagiller ve proteinlerle dolu rahatlatıcı çorbaların ve güveçlerin tadını çıkarın. Tavuk şehriye çorbası, dana yahnisi veya doyurucu bir sebze çorbası gibi klasikleri düşünün.

Fırınlanmış Sebzeler, Güveçler

Sebzeleri kavurmak onların doğal tatlılığını artırır ve sıcak ve doyurucu bir kış yemeği olabilir. Tatlı patates, havuç ve yaban havucu gibi kavrulmuş kök sebzeleri deneyin. Güveçler kış akşamları için mükemmeldir. Sağlıklı ürünlerle hazırlanmış sulu güveçler hazırlanabilir. Etler kızartılmak yerine bol sebze ile güveçte pişirilebilir.

Rahatlatıcı Tahıllar ve Kış Sebzeleri

Öğünlerinize kinoa, kahverengi pirinç veya arpa gibi tam tahılları ekleyin. Bu tahıllar sıcaklık ve besin sağlar. Salatalara veya sotelere lahana, ıspanak veya pazı gibi doyurucu kış yeşilliklerini ekleyin. Besin değeri ve tazelik katarlar.

Sıcak İçecekler

Soğuk aylarda bile susuz kalmamaya özen gösterin. Ilık bitki çayları veya limonlu sıcak su mükemmel seçimler olabilir. Bitki çayları, kendi yaptığınız rafine şekersiz sıcak çikolata gibi sıcak içeceklerle ısınabilirsiniz. Bunlar soğuk bir akşamda rahatlatıcı olabilir.

Protein Açısından Zengin Yemekler

Tok kalmanıza ve enerji sağlamanıza yardımcı olmak için kış akşam öğünlerinize protein açısından zengin gıdalar ekleyin. Bu yağsız et, fasulye, mercimek veya tofu yoluyla olabilir. Ayrıca mevsim meyvelerini öğünlerinize ekleyin veya tatlı olarak tüketin. Fırında pişirilmiş elma, armut veya meyve parçacıkları hem sağlıklı hem de keyifli olabilir.