Blog Sayfasına Git

Mutluluğun Mikro Besinlerle Bir İlgisi Olmalı

MicrosoftTeams image 25 1 scaled

Mutluluğun Mikro Besinlerle Bir İlgisi Olmalı

Mutlu olmak! Hepimizin temel gayesi değil mi? Elbette öyle üstelik hayatlarımızın odak noktasında, yaptığımız eylemlerin merkezinde tam da bu duygu var. Çoğu zaman mutlu olmak istiyoruz ama bizi mutlu edecek seçimler yapmak konusunda yetersiz kalıyoruz. Örneğin doğru beslenme konusunu belli bir noktaya indirgiyoruz. Oysa mutlu olmak için doğru beslenmeye özellikle de mikro besinlere ihtiyacımız var. Mikro besinler, zihinsel sağlık ve ruh hali düzenlemesi de dahil olmak üzere genel sağlığın ve refahın korunmasında çok önemli bir rol oynar. Belirli mikro besinler doğrudan mutluluğa neden olmasa da bunların eksikliği olumsuz ruh hali durumlarına ve zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Ruh halini ve mutluluğu etkilediği bilinen mikro besinler

 • D Vitamini: Bu vitamin genel sağlık için gereklidir ve ruh halinin düzenlenmesiyle bağlantılıdır. Yeterli D vitamini seviyeleri daha düşük depresyon oranlarıyla ilişkilidir.
 • Omega-3 Yağ Asitleri: Yağlı balıklarda, keten tohumunda ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri beyin sağlığı için önemlidir ve depresyon riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.
 • B Vitaminleri: B6, B9 (folat) ve B12 gibi çeşitli B vitaminleri nörotransmitter sentezinde rol oynar. Bu vitaminlerdeki eksiklikler duygudurum bozuklukları ve bilişsel gerileme ile ilişkilendirilmiştir.
 • Demir: Demir eksikliği yorgunluğa ve düşük enerji seviyelerine neden olabilir, bu da mutsuzluk ve sinirlilik duygularına katkıda bulunabilir.
 • Magnezyum: Bu mineral nörotransmitter fonksiyonunda rol oynar ve seviyeleri düşük olduğunda anksiyete ve depresyonla bağlantılıdır.
 • Çinko: Çinko eksikliği duygudurum bozukluklarıyla ilişkilendirilmiştir ve yeterli düzeyler zihinsel sağlıkta rol oynayabilir.
 • Antioksidanlar: C ve E vitaminleri gibi antioksidan özelliklere sahip mikro besinler, beynin duygudurum bozukluklarıyla bağlantılı oksidatif stresten korunmasına yardımcı olabilir.

Mutluluk bir bütünle sağlanır

Yukarıda saydığımız mikro besinler ruh halini ve zihinsel sağlığı etkileyebilse de mutluluğa ulaşmanın genetik, çevre, yaşam tarzı ve kişisel koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin karmaşık bir etkileşimi olduğunu unutmamak önemlidir. Dengeli ve besin açısından zengin bir beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stres yönetimi gibi diğer sağlıklı alışkanlıklar genel refaha katkıda bulunur ve mutluluğu dolaylı olarak etkileyebilir. Ruh haliniz veya zihinsel sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa bir sağlık uzmanına danışmanız çok önemlidir. Kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilirler ve herhangi bir besin eksikliğinin veya dengesizliğinin sağlığınıza katkıda bulunup bulunmadığını belirleyebilirler.

Bu mikro besinler mutluluk veriyor

Tek bir “mutluluk yemeği” olmasa da çeşitli besin değeri yüksek gıdaları içeren dengeli bir beslenme, ruh halini ve genel refahı olumlu yönde etkileyebilir. Zihinsel sağlığın geliştirilmesiyle ilişkilendirilen ve potansiyel olarak mutluluğa katkıda bulunan mikro besinler açısından zengin bazı gıdalar şunlardır:

 • Yağlı Balık: Somon, uskumru ve alabalık, beyin sağlığı için gerekli olan ve ruh hali üzerinde olumlu etkisi olabilecek omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.
 • Koyu Yapraklı Yeşiller: Ispanak, lahana ve pazı, mükemmel folat (B9 vitamini) ve beyin fonksiyonunu destekleyen diğer temel besin kaynaklarıdır.
 • Kuruyemiş ve Tohumlar: Badem, ceviz, keten tohumu ve chia tohumları iyi bir omega-3 yağ asitleri, magnezyum ve çinko kaynaklarıdır.
 • Meyveler: Yaban mersini, çilek ve ahududu antioksidanlar açısından zengindir ve bu da beyni oksidatif stresten korumaya yardımcı olabilir.
 • Muz: Mutluluk hissine katkıda bulunan bir nörotransmiter olan serotonin üretiminde rol oynayan iyi bir B6 vitamini kaynağıdır.
 • Hindi: Serotoninin öncüsü olan, rahatlamayı ve ruh hali dengesini destekleyen bir amino asit olan triptofan içerir.
 • Tam Tahıllar: Kahverengi pirinç, kinoa ve tam buğday ekmeği gibi gıdalar, serotonin üretimine katkıda bulunan karmaşık karbonhidratlar sağlar.
 • Yoğurt: Probiyotik açısından zengin olan yoğurt, ruh sağlığıyla bağlantılı olan bağırsak sağlığını destekler. Bazı araştırmalar bağırsak ve beyin fonksiyonu arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor.
 • Turunçgiller: Portakal, limon ve greyfurt, stresi azaltmada ve bağışıklık sistemini desteklemede rol oynayan bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir.
 • Bitter Çikolata: Ölçülü olarak bitter çikolata, “iyi hissetme” hormonları olan endorfin üretimini uyararak ruh halini olumlu yönde etkileyebilecek bileşikler içerir.