Blog Sayfasına Git

Sağlıklı Bir Asit-Baz Dengesi İçin Yol Haritası

shutterstock 1924373312

Sağlıklı bir asit-baz dengesi için yol haritası

Dengeli bir asit-baz dengesinin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bu durum kimileri için sağlıklı ve dengeli bir yaşamın özetidir, kimileri için ise hala kapalı bir kutu… Asit-baz dengesi terimi, proton konsantrasyonunu (homeostaz) ve dolayısıyla pH değerini sabit tutmaya yarayan fizyolojik kontrol mekanizmalarının özetidir.

Dengeli bir asit-baz dengesi, kanımızın pH değerinin 7,35-7,45 ideal aralığında olmasını ve dolayısıyla hafif alkali olmasını sağlar. Bu durum vücudun çok daha dengede çalışmasına yardımcı olur. Örneğin, bağırsağın düzgün çalışabilmesi için çok spesifik pH değerlerine bağlıdır. Bu nedenle vücudumuz her zaman asit-baz dengesini düzenlemekle meşguldür. Doğru beslenme ise bu konuda önemli bir rol oynar. Vücudumuzda her saniye gerçekleşen metabolik ve sindirim süreçleri düşünüldüğünde bu asla kolay bir iş değildir. İşte bu süreci kolaylaştıracak sağlıklı bir asit-baz dengesi için yol haritası…

Vücuttaki asitler ve bazlar gelir ve gider

Bir yandan vücutta asitler üretilir, ancak aynı zamanda gıdalarımıza da girerler. Sağlıklı dengeyi korumak için asitleri nötralize eden temel maddelere ihtiyacımız var. Aynı zamanda akciğerler (solunum havası), böbrekler (idrar) ve deri (ter) yoluyla vücuttan asit kaçırıyoruz. Ancak, nötralizasyon için yeterli baz yoksa veya sistemler atılıma ayak uyduramıyorsa, vücudumuz asitlerden başka bir şekilde kurtulmak zorundadır. Bunlar daha sonra bağ dokusunda biriktirilir. Kan pH değeri normal aralığın altına düşerse buna asidoz denir.

Halk dilinde, kronik hiperasidite (gizli asidoz) terimi de sıklıkla kullanılır. pH değeri 7,15’in altında olan akut asidoz yaşamı tehdit eder ve her zaman tıbbi olarak tedavi edilmelidir. Asidik koşullar uzun süre baskın olursa, gizli hiperasidite ile sonuçlanır. Bu durumu ilk başta fark edilmeyebilir. Ancak aşırı asitlik uzun süre devam ederse bağ dokusunu ve diğer organların işleyişini bozabilir. Örneğin, migren, romatizma veya osteoporoz gibi hastalıklar için hiperasiditenin tetikleyici bir faktör olup olmadığı hala tartışma konusudur.

Alkali gıdaları tercih edin

Bir yiyeceğin vücutta asidik mi yoksa bazik mi tepki gösterdiğinin tadıyla hiçbir ilgisi yoktur. Limon veya kuş üzümü gibi aşırı ekşi tadı olan yiyeceklerin bile vücut üzerinde alkali etkisi vardır. Simit gibi yiyecekler ise asidik bir reaksiyona sahiptir. Sağlıklı bir beslenme ile asit-baz dengesindeki bozuklukları giderebilir ve onları tekrar dengeye getirebilirsiniz. Bazik minerallerin ve organik asitlerin bileşikleri, alkali etkiden esas olarak sorumludur. Bunlara örneğin temel mineraller kalsiyum karbonat, demir fumarat, çinko glukonat ve magnezyum sitrat dahildir. Otlar, sebzeler, meyveler ve patatesler gibi mineraller açısından zengin bitki ürünleri bu nedenle özellikle alkali oluşturur. Öğünlerinizin yüzde 70-80’i alkali gıdalardan oluşmalıdır.

Beslenmenizden asit oluşturan maddeleri azaltın

Mineral yönünden zengin besinler asit-baz dengesine olumlu etki yaparken, protein yönünden zengin besinler asit üretiminin artmasını sağlar. Et, sosis, balık ve peynir gibi hayvansal ürünler asitin ana kaynaklarıdır. Ancak tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel protein tedarikçileri de listenin bu tarafında yer alır. Bununla birlikte, asit oluşturan yiyecekler yemeklerinizin yüzde 20-30’unu kolayca oluşturabilir. Bununla birlikte bu oran asitleştiriciler lehine çok fazla kayarsa, kronik hiperasidite riski vardır.

Kocaman bir nefes alın!

Miktar olarak akciğerler asit atılımı için en önemli organdır. Gün boyunca, metabolizmada doğal olarak oluşan karbondioksit formundaki büyük miktarlarda asitleri dışarı veririz. Ne kadar yoğun nefes alırsak, bu sistemin kapasitesi o kadar büyük olur. Bu nedenle düzenli egzersiz, tercihen temiz havada hafif dayanıklılık antrenmanı, asit-baz dengesinin düzenlenmesi için gereklidir. Ancak nefeslerin derinliğini yoğunlaştıran nefes egzersizleri de önerilir. Akciğer hastalıklarında (örneğin bronşiyal astımda) solunum bozuklukları meydana gelirse ve solunum çok yüzeysel ve yavaşsa, bu solunum asidozuna yol açabilir. CO2 eskalasyonu daha sonra çok düşer ve vücutta asidik karbon dioksit birikebilir. Dolayısıyla herkes doğru nefes almayı öğrenmeli ve bunu bir alışkanlık haline getirmelidir.

Karaciğeri besleyin ve destekleyin

Karaciğer asit-baz dengesinin korunmasında da önemli bir organdır. Örneğin kanın doğru pH değerine sahip olmasını sağlar. Bunu yapmak için asitleri ve bazları doğru oranda “karıştırır” ve fazlasını atılmak üzere böbreklere yönlendirir. Karaciğeri işinde desteklemenin en iyi yolu onu korumaktır! Alkol elbette karaciğere zararlıdır, ancak ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar gibi birçok ilacın da karaciğer tarafından parçalanması gerekir. Meyve, sebze ve bitkilerden elde edilen acı maddeler ise karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler.

Beyaz un, şeker ve alkolden kaçının

Tüm tahıl ürünleri asidik bir etkiye sahip olsa da beyaz undan yapılan yiyecekler özellikle tavsiye edilmez. Sonuçta, tam tahıl ürünleri değerli vitaminler, birçok eser element ve bol miktarda lif sağlarken beyaz un sadece boş kalori sağlar. Asidik etkilerine rağmen, dengeli beslenme için tam tahıllı ürünler tavsiye edilir.

Şeker ayrıca boş kalorilerle birlikte gelir Şekerin kendisi vücutta nötr olarak reaksiyona girer, yani ne bazik ne de asidiktir. Bununla birlikte, yüksek bir kan şekeri seviyesi, daha düşük asit atılımı ile ilişkili olduğundan, şeker tüketimi dolaylı olarak hiperasiditeye katkıda bulunur. Aynı şey alkol için de geçerlidir. Alkol karaciğer tarafından parçalanır ve çok miktarda sıvı ile atılır. Bu, organizmamız için önceliğe sahiptir, sonuçta alkol bir zehirdir ve mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırılmalıdır. Alkol, karaciğer ve böbrekler yoluyla asit atılımını bloke eder, asit-baz dengesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hiperasiditeyi arttırır.

Hadi, biraz ter atın!

En büyük organımız ve dış dünyayla en büyük temas noktamız olan deri, elbette asit-baz metabolizmasında da rol oynar. Her şeyden önce vücudumuz ter yoluyla fazla asitlerden kolayca kurtulabilir. Bu, spor ve düzenli egzersizin mantıklı olmasının bir başka nedenidir. Sauna ziyaretleri de asit giderici bir etkiye sahiptir ve zaman zaman baz banyosu denen bir banyo da faydalı olabilir.

Kızmayın: Stresi azaltın

Stres, özellikle uzun süreli kronik stres de hiperasiditenin bir nedeni olabilir. Çünkü stres hormonları kortizol ve adrenalin normal metabolizmanın sendelemeye başlamasını sağlar. Sindirim kısılır, karaciğer ve böbrekler sadece sınırlı bir ölçüde çalışır ve nefes almak bile kalıcı stresten mustarip hale gelir. Çünkü kronik stres ile nefes almak daha hızlı hale gelir, ancak aynı zamanda sığlaşır. Karbondioksit ve oksijen değişimi daha az etkili hale gelir ve bununla birlikte fazla asitlerin ortadan kaldırılması zorlaşır. Bu noktada en temel şey, stresin kaynağını bulup ortadan kaldırmaktır. Bunun için sevdiğiniz hobilerden faydalanabilir, yoga veya meditasyon yapabilir, size iyi gelen insanlarla vakit geçirebilirsiniz.