Blog Sayfasına Git

Sonbahar Menüsünde Olması Gereken Besinler

AdobeStock 192557838 scaled

Sonbahar Menüsünde Olması Gereken Besinler

Havaların serinlemesiyle birlikte vücudumuz da farklı bir düzene adapte olmaya çalışıyor. Bu noktada vücudu farklı bir mevsime adapte etmenin en önemli yollarından biri de doğru beslenme rutini oluşturmaktan geçiyor. Sonbahar mevsimiyle ortaya çıkan sebze ve meyveler çok çeşitli ve dengeli bir beslenme için hayatımızı kolaylaştırırken mutfaklarda harikalar yaratmanın da lezzetli ipuçlarını sunuyor. İşte, sonbahar menüsünde olması gerekenler…

Mevsimlik Ürünlere Yer Verin

Sonbaharda mevsiminde olan meyve ve sebzelerden yararlanın. Buna elma, armut, balkabağı, kabak, tatlı patates, Brüksel lahanası ve lahana dahildir. Bu gıdalar sadece mevsiminde daha taze ve lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda gerekli besinleri de sağlarlar.

Sıcak ve Rahatlatıcı Yemekler Tüketin

Havalar soğudukça doğal olarak daha sıcak, daha doyurucu yemekler arzulayabilirsiniz. Çorbalar, güveçler ve kavrulmuş yemekler rahatlatıcı ve besleyici seçenekler olabilir. Daha fazla beslenme için bu yemeklerde mevsim sebzelerini kullanın. Kabak, tatlı patates ve Brüksel lahanası gibi sonbahar ürünleri, sindirime yardımcı olabilecek ve tokluk hissini artırabilecek diyet lifi açısından zengindir.

Sağlıklı Yağlar ve Yalın Proteinler

Diyetinize avokado, fındık, tohum ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarını ekleyin. Bu yağlar sürekli enerji sağlar ve genel sağlığı destekler. Kas kütlesini korumanıza ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olmak için kümes hayvanları, balık, baklagiller ve tofu gibi yağsız protein kaynaklarını öğünlerinize ekleyin. Sağlıklı bir bağırsak bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğinden, yoğurt, kefir ve fermente sebzeler gibi probiyotik açısından zengin gıdalarla bağırsak sağlığınızı destekleyin.

Bakliyatlar ve Baharatlar İçin Tam Zamanı

Enerji için karmaşık karbonhidratlar ve sindirim sağlığı için lif sağlamak üzere kahverengi pirinç, kinoa ve tam buğdaylı makarna gibi tam tahılları tercih edin. Tarçın, Hindistan cevizi ve karanfil gibi sadece lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda yemeklerinize antioksidan ve lezzet katabilecek ısıtıcı baharatları deneyin.

Suyu Bol İçin, Porsiyonunuzu Limitli Tutun

Hava soğusa bile susuz kalmayı unutmayın. Bitki çayları ve limonlu ılık su rahatlatıcı ve nemlendirici seçenekler olabilir. Soğuk aylarda daha fazla yemek yaygın olduğu için porsiyon boyutlarına dikkat edin. Vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini dinlemeye odaklanın.

D Vitaminini İhmal Etmeyin

Sonbaharda gündüz saatleri azaldıkça, yağlı balıklar (örneğin somon) ve zenginleştirilmiş süt ürünleri gibi gıdalardan yeterli D vitamini almayı düşünün. Bazı kişilerin D vitamini takviyesine ihtiyacı olabilir, bu nedenle gerekiyorsa bir sağlık uzmanına danışın.

Eylül ayında tüketilmesi gereken sağlıklı sebze ve meyveler

 • Elmalar: Eylül birçok yerde elma mevsiminin başlangıcıdır. Elmalar lif, vitamin ve antioksidanlar açısından zengindir ve bu da onları besleyici bir seçim haline getirir.
 • Armut: Armut, eylül ayında mevsimi olan bir başka meyvedir. İyi bir diyet lifi ve C vitamini kaynağıdırlar.
 • Üzüm: Üzümler yaz sonlarında ve sonbahar başlarında zirveye ulaşır. Antioksidanlar ve C vitamini açısından zengindirler.
 • Erikler: Erikler eylül ayında bol miktarda mevcuttur. İyi bir vitamin, mineral ve diyet lifi kaynağıdırlar.
 • Şeftali: Şeftali bazı bölgelerde eylül ayının başlarında hâlâ mevcuttur. A ve C vitaminleri bakımından zengindirler.
 • Domates: Yaz sonu domatesleri lezzetle doludur ve C ve K vitaminlerinin yanı sıra likopen gibi antioksidanlar açısından da iyi bir kaynaktır.
 • Biber: Biber çeşitli renklerde bulunur ve harika bir C vitamini ve diğer temel besin kaynağıdır.
 • Kabak: Kabak ve diğer yaz kabakları genellikle eylül ayının başlarında hala mevcuttur. Kalorileri düşüktür ve vitamin ve mineral sağlarlar.
 • Patlıcan: Patlıcanlar yaz sonu ve sonbahar başında gelişir. İyi bir diyet lifi ve antioksidan kaynağıdırlar.
 • Brüksel Lahanası: Eylül ayında havalar soğuduğunda Brüksel lahanası daha kolay bulunur hale gelir. K vitamini ve lif bakımından zengindirler.
 • Brokoli: Brokoli serin iklim mahsulüdür ve eylül ayında taze brokoli bulabilirsiniz. C vitamini ve K vitamini de dahil olmak üzere vitamin ve minerallerle doludur.
 • Karalahana: Karalahana sonbaharda da bulunabilen dayanıklı bir yeşildir. İnanılmaz derecede besleyicidir; A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra çeşitli mineraller de sağlar.
 • Havuç: Havuçlar yıl boyunca bulunur ancak özellikle bu mevsimde oldukça lezzetli ve gevrektir.