Blog Sayfasına Git

Sonbaharda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme İpuçları

MicrosoftTeams image 25 scaled

Sonbaharda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Beslenme İpuçları

Havaların değiştiği ve grip mevsiminin yaklaştığı sonbaharda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek sağlıklı kalmak için önemli. Bağışıklık sistemi, vücudunuzu bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenlere karşı savunmak için birlikte çalışan karmaşık bir hücre, doku ve organ ağıdır. Özellikle de doğru beslenme ile güçlendirilmesi çok kritiktir. Çünkü beslenme, bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışması için gereken yapı taşlarını, enerjiyi ve korumayı sağlar. Temel besinler açısından zengin, dengeli bir beslenme, güçlü ve dirençli bir bağışıklık sistemini sürdürmek ve vücudunuzun kendisini çok çeşitli hastalıklara karşı savunmasına yardımcı olmak için temeldir. Bu sezonda bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları…

Dengeli Beslenmeyi Koruyun

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin çeşitli meyve ve sebzeleri yiyin. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olabilecek sarımsak, zencefil, zerdeçal ve yoğurt gibi yiyecekleri tüketin. Bağışıklık fonksiyonu için gerekli olduğundan yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun. Vücudunuzu nemli tutmak için gün boyunca bol miktarda su için; bu, solunum sisteminizdeki mukoza zarlarının korunmasına yardımcı olur.

 • Çeşitli Meyve ve Sebzeleri Tüketin: Her gün çok çeşitli renkli meyve ve sebzeleri tüketmeyi hedefleyin. Bağışıklık fonksiyonunu destekleyen vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler.
 • C vitamini: Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C vitamini açısından zengindir.
 • D vitamini: D vitamini bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı olur. Bunu yağlı balıklardan (somon ve uskumru gibi), zenginleştirilmiş süt ürünlerinden ve güneş ışığına maruz kalmaktan alabilirsiniz.
 • Çinko: Çinko, bağışıklık hücresi fonksiyonu için gereklidir. Çinko açısından zengin gıdalar arasında yağsız et, kümes hayvanları, fasulye, fındık ve tam tahıllar bulunur.
 • Protein: Antikorların ve bağışıklık hücrelerinin üretimi için yeterli protein alımı gereklidir. Diyetinize yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve fasulye ve tofu gibi bitki bazlı protein kaynaklarını ekleyin.
 • Sarımsak ve Soğan: Bunlar potansiyel bağışıklık artırıcı özelliklere sahip bileşikler içerir. Bunları yemeklerinize dahil edin.
 • Zencefil ve Zerdeçal: Her ikisinin de bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilecek antiinflamatuar ve antioksidan etkileri vardır. Bunları çaylarda, çorbalarda veya baharat olarak kullanın.
 • Probiyotikler ve Fermente Gıdalar: Yoğurt, kefir, lahana turşusu ve kimchi gibi probiyotik açısından zengin besinler, bağışıklık fonksiyonuyla bağlantılı sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunun korunmasına yardımcı olur.
 • Yeşil çay: Yeşil çay, bağışıklık fonksiyonunu artırabilecek EGCG dahil antioksidanlar açısından zengindir.
 • Fındık ve Tohumlar: Badem, ayçiçeği çekirdeği ve fındık, bağışıklık sisteminin korunmasında önemli olan E vitamini açısından zengindir.
 • Meyveler: Yaban mersini, çilek ve ahududu, bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar ve vitaminlerle doludur.
 • Omega-3 yağlı asitler: Yağlı balıklarda (somon ve alabalık gibi), keten tohumlarında ve cevizde bulunan bu yağlar, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Aşırı Şeker ve İşlenmiş Gıdalardan Kaçının: Yüksek şeker alımı bağışıklık fonksiyonunu baskılayabilir. Şekerli ve yüksek oranda işlenmiş gıdaların tüketimini sınırlayın.

Sağlıklı beslenmenin güçlü bir bağışıklık sistemini korumanın sadece bir yönü olduğunu unutmayın. Düzenli egzersiz, yeterli uyku, stres yönetimi ve uygun hijyeni içeren dengeli bir yaşam tarzı, genel bağışıklık için aynı derecede önemlidir. Bunun için aşağıdaki ipuçlarına da göz atabilirsiniz.

Yeterli Uyku Alın

Uyku eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden her gece 7-9 saat kaliteli uyku almayı hedefleyin. Genel sağlığınızı iyileştirmenize ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olmak için orta derecede egzersiz yapın. Ancak bağışıklığı zayıflatabilecek aşırı antrenmandan kaçının.

D Vitamini Depolayın

Çoğu insan sonbaharda güneşe maruz kalmanın azalması nedeniyle daha düşük D vitamini seviyesine sahiptir. Seviyeniz düşükse D vitamini takviyesi almayı düşünün, ancak önce bir sağlık uzmanına danışın. Ayrıca yoğurt ve kefir gibi probiyotik açısından zengin besinler, bağışıklık fonksiyonunda rol oynayan sağlıklı bağırsak mikrobiyomunun desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bitkisel Takviyeler Tercih Edin

Ekinezya ve mürver gibi bazı bitkisel takviyelerin bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Bu noktada bitkisel takviyeler tercih edilebilirsiniz. Ayrıca mikro besinlerin yer aldığı besin konsantrelerini beslenme rutininize ekleyebilirsiniz.