Blog Sayfasına Git

Stresli Günlerde Fast Food Yiyeceklere Değil Sağlıklı Gıdalara Yönelin

shutterstock 1407741008 scaled

Stresli günlerde fast food yiyeceklere değil sağlıklı gıdalara yönelin

Yoğun ve stresli bir günde eve geldiğinizde sağlıklı beslenmek istiyorsunuz, ancak gününüz yapılacaklar ve aktivitelerle dolu! Bu durum sizi hazır yemeklere ve fast food’a yönelmeye mi zorluyor? O zaman sizin için iyi bir haberimiz var. Bazı ipuçları ve püf noktalarıyla stresli günlük yaşamınızda bile sağlıklı ve dengeli yemekler pişirebilirsiniz.

Günlük hayatımız hepimizi meşgul ettiğinde, sağlıklı bir diyete konsantre olmak da zordur. Özellikle stresli ve yorucu zamanlarda besleyici yiyecekler konusunda vücudu desteklemek önemlidir. Ama zaten fazla zamanınız yokken bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte stresli günlerde doğru beslenme ipuçları…

Gıdaya öncelik verin

Kendimize karşı gerçekten dürüst olursak, gün içinde yemek pişirmek ve sağlıklı beslenmek için yeterince zamanımız olduğunu kabul etmeliyiz. O anda bizim için daha önemli olan diğer şeyleri yapmak için genellikle yemeği arka plana atarız. Ancak zamanımız tükenirse ve midemiz dikkatleri üzerine çekiyorsa hazır ürünler kullanmak elbette daha kolay gelir. Öte yandan, vücudunuzu beslemek ve ona ihtiyacı olanı vermek sizin için daha önemliyse, yemeğinizi daha yüksek bir öncelik haline getirmelisiniz. Buna düzenli yemek saatleri, günde en az bir kez kendi kendinize yemek pişirmek ve dengeli öğünlere dikkat etmek oldukça önemlidir.

Günde bir öğün kutlayın

Günde üç kez taze yemek pişirmek için vaktiniz yok mu? İlk olarak, kontrolünüz altında olan bir yemeğe odaklanın. Öğle vakti sadece kısa bir öğle yemeği molanız var, ancak sabah geç saatlerde evde misiniz? O halde burada sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı hazırlayın ve güne zinde başlayın ya da sabah veya akşam yanınızda götürmek için sağlıklı bir yemek hazırlayın. Günün koşuşturmacasından sonra yemeğinizin tadını çıkarmak istiyorsanız, sağlıklı akşam yemeğinizi yeterli miktarda sebze ve değerli mikro besinlerle yapın. Çok fazla almayın, sadece günde bir dengeli öğüne odaklanın. Gerisi otomatik olarak takip eder.

Yemeğinizi planlayın

Stresli bir günlük hayatınız varsa, yemeklerinizi ayrıntılı olarak planlamak çok önemlidir. Çünkü hafta sonu sadece 10-15 dakika oturup önümüzdeki birkaç gün için yemeklerinizi seçerseniz, hafta boyunca kendinize çok zaman kazandırmış olursunuz. Örneğin, tek bir toplu satın alma işlemi gerçekleştirebilir ve haftanın her şeyini buradan alabilirsiniz. Neyi ve ne kadar satın almanız gerektiğini tam olarak bilirseniz kendinizi günlük düşüncelerden kurtarabilirsiniz. Başlangıçta planlamaya biraz zaman ayırırsınız, ancak sonunda daha fazla zaman kazanırsınız.

Tarif koleksiyonu oluşturun

İster yemeklerinizi önceden planlayın ister her gün ne yiyeceğinize kendiliğinden karar verin. Seçiminiz ne olursa olsun lezzetli ve sağlıklı tarif fikirlerinden oluşan bir koleksiyona sahip olmak, kararınızı çok daha kolay hale getirecektir.  Beğendiğiniz tarifleri kaydedin, bir deftere not edin. Her hafta sonu, listenize iki veya üç yemek daha ekleyebilir ve birkaç haftada içinden lezzetli yemekler çıkarabileceğiniz gerçekten geniş bir repertuara sahip olacaksınız.

Her zaman sağlıklı bir atıştırmalığı hazır bulundurun

Stresli zamanlarda yemek yapmaya hiç vaktiniz yoksa ve abur cuburlarla öğün atlamak istemiyorsanız sağlıklı atıştırmalıklar hayat kurtarıcıdır. Haftada bir kez, fındık çubukları, enerji topları veya kuru meyve stoklayın veya meyveli yoğurt, humuslu mısır kekleri veya havuç ve krem ​​peynir gibi hızlı bir yemek için hazır olduğunuzdan emin olun. Tabii ki; arabanıza, çantanıza veya ofisinize her zaman birkaç kuruyemiş koyabilirsiniz, böylece acıktığınız anda biraz zaman geçirebilir ve kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz.

Hazırlayın ve önceden pişirin

Ertesi gün çok seyahat edeceğinizi ve yemek yapmaya vaktinizin olmadığını biliyorsanız önceden hazırlamaya ne dersiniz? Tarif defterinizi alın ve bir gece önce yapıp ertesi gün yanınıza alabileceğiniz hızlı bir yemek bulun. Kalorisi yoğun ve yüksek şekerli yiyeceklere başvurmak yerine bu yiyeceği tüketebilirsiniz.