Blog Sayfasına Git

Tuzu Azaltmanın Zamanı Gelmedi Mi?

MicrosoftTeams image 11 copy 2 scaled

Tuzu azaltmanın zamanı gelmedi mi?

Sayısız bedensel işlev için ona ihtiyacımız var. Üstelik tadını da çok seviyoruz. Yeterli oranda tüketildiğinde faydası, çok tüketildiğinde ise zararı saymakla bitmiyor. Kimden mi bahsediyoruz, tabii ki tuz.

Peki, sadece yediğimiz yemeklere eklediğimiz tuzları mı tükettiğinizi sanıyorsunuz? Cevabınız eve ise yanılıyorsunuz çünkü ekmek, sosis, peynir veya hazır yemekler gibi birçok işlenmiş gıdada saklı olan tuz sebebiyle gün içinde fazla tuz tüketiyor ve önerilen günlük dozu (5 ila 6 gram) genellikle iki katına çıkarıyoruz. Ayrıca tuzun tadına giderek daha fazla alışıyor, ona resmen bağımlı hale geliyor ve hatta yemek yaparken gereğinden fazla tuzluğa uzanıyoruz. Bu yazımızda size “beyaz altının” 7 doğal ve sağlıklı alternatifini anlatıyoruz.

Nedir bu tuz mucizesi…

Su dengesi, doku gerginliği, sinir ve kasların uyarılabilirliği, kemik oluşumu veya sindirim… Vücudumuzdaki hayati işlevler ve işlemler için tuza ihtiyacımız var. Bununla birlikte bir kişi çok fazla tuz tüketirse, bu fazlalığın dışarı atılması gerekir. Bu sadece böbrekler için çok çalışmak anlamına gelmez, aynı zamanda kan basıncı için de sonuçları olabilir. Vücut, dışarı atıldığında çok fazla sıvı kaybeder. Çok az içersek kan damarları daralır ve kan basıncı yükselir. Dolayısıyla dengeli tüketim, tuzda hayati derece önemlidir.

Tuz sizi bağımlı yapar ve mutlu eder

İnsanlık tarihinde, her zaman yeterli tuzun bulunacağı kesin değildi. Bu yüzden hormonlar fırsat buldukça tuz tüketmemizi sağlamaya devam ediyor. Başka bir deyişle: sofrada tuzlu atıştırmalıklar varken, hormonlar kontrolü ele almak ister ve biz de güçlükle karşı koyabiliriz. Vücudumuz bizi mutluluk hormonlarıyla ödüllendirir. Bir sonraki fırsatta geri gelmemizi sağlıyorlar. Ayrıca tada gittikçe daha fazla alışıyoruz ve yaşlandıkça bir şeyi “baharatlı” olarak algılamak için daha fazla tuza ihtiyaç duyuyoruz.

Bu nedenle tuz tuzağına düşmemek için hazır yemeklerden ve çok işlenmiş gıdalardan uzak durmalı veya en azından tuz içeriklerini kontrol etmelisiniz. 2016 yılından bu yana, hemen hemen tüm gıdalar için besin değeri tablosunda listelenmesi zorunludur. İçerik her zaman ilgili ürünün 100 g veya 100 ml’sini ifade eder.

  1. Tüm lezzet yelpazesini kullanın

Mükemmel tat deneyiminin sırrı genellikle beş tadın karmaşık etkileşimidir: tatlı, tuzlu, ekşi, acı ve umami. Yemek yapmayı seven herkes, çok yönlü bir tat için “bir şeylerin hala eksik olduğu” hissini bilir. Birçoğu daha sonra tuzluk için uzanır. Bunun yerine, bir tutam sirke (örneğin, elma sirkesi), biraz tatlılık veya bir parça domates salçası genellikle eksik olan “bir şeyi” çok daha iyi telafi edebilir. Bu, yemeği daha uyumlu ve daha az tuz sayesinde daha da sağlıklı hale getirir. İpucumuz; Bir dahaki sefere tattığınızda, beş çeşidi arka arkaya deneyin ve damak tadınıza meydan okuyun.

  1. Doğanın lezzetlerinin tadını çıkarın

Maydanoz, frenk soğanı, dereotu ve su teresi gibi taze otlar baharat ve yoğun bir aroma katar. Fesleğen ve biberiye bir Akdeniz esintisi sağlar ve kişniş Asya mutfağına götürür. Dondurulmuş otlar da kış aylarında taze otlara iyi bir alternatif sunar. Sarımsak ve yabani sarımsak, taze çekilmiş biber, zencefil ve acı biber de güçlü notalar sağlar.

  1. Baharatlara ve otlara yeterince zaman ayırın

Kuru otları ve baharatları eklemeden önce parmaklarınızın arasında ovun. Bu, tatlarını daha da yoğun hale getirir. Bu arada, kurutulmuş otlar ve baharatların tam lezzetlerini geliştirmeleri yaklaşık 5 dakikaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden onlara yeterince zaman verin. Çay poşeti içinde paketlenmiş defne yaprağı, ardıç meyvesi veya hardal tohumu, pişirme süresi boyunca aromalarını serbest bırakır ve daha sonra kolayca çıkarılabilir.

  1. Doğru pişirme yöntemini seçin

Haşlama veya kızartmaya kıyasla sebzeler, et ve balık buharda pişirildiğinde çok daha az lezzet kaybeder. Tadı daha iyi korunur ve eskisi kadar baharatlandırmanıza veya tuz ikame maddeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Değerli vitaminler ve ikincil bitki maddeleri de düdüklü tencerede daha iyi korunur.

  1. Doğal tuzlar kullanın

Rafine tuz genellikle kimyasal olarak işlenir. Kaya tuzu veya deniz tuzu gibi doğal ve işlenmemiş tuz türleri ise hem çok daha yumuşak bir tada sahiptir hem de sodyum klorürün yanı sıra birçok pozitif bileşen ve eser element içerir.

  1. “Gerçek” alternatifleri tercih edin

Bitkisel ve tütsülenmiş tuzlar özellikle yoğun bir tada sahiptir. Bu, genel olarak tuz miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Tuz ikameleri son çare olarak kullanılmalıdır. Sodyum, potasyum veya magnezyum bileşikleri ile değiştirilir. Bununla birlikte bu alternatiflere karşı çıkan şey, fazlalıklarının böbrekleri zorlaması ve vücuttan su çekmesidir. Glutamat aynı zamanda “popüler” bir tuz ikamesidir, ancak sağlığa zararlı olduğundan şüphelenilmektedir.

  1. Bir “tuzdan arındırma kürü” yapın

Sadece 2-3 hafta sonra, tat tomurcukları daha düşük tuz içeriğine alışır. Yemeğin tadını yeniden daha iyi algılamayı öğrenirsiniz. Hala zaman zaman tuzlu atıştırmalıklarla yöneliyorsanız bunu ekstra bir birim egzersizle telafi edebilirsiniz. Çünkü ne kadar çok hareket edersek, biraz daha yüksek tuz tüketimi nedeniyle tansiyonun yükselme riski o kadar düşük olur. Öte yandan, fazla egzersiz yapmayanların da tuz konusunda tutumlu olmaları gerekir.