Blog Sayfasına Git

Aniden Soğuyan Havalarda Hastalıklardan Korunmak

MicrosoftTeams image 25 3 scaled

Aniden Soğuyan Havalarda Hastalıklardan Korunmak

Vücudunuz aniden soğuyan havalara hazırlıklı mı? Cevabınız hayırsa bağışıklık sistemini güçlendirmenin tam zamanı! Ama unutulmamalı bağışıklık sistemi karmaşıktır ve genel sağlığın birçok faktörün birleşiminden etkilenir. Bağışıklık sistemini güçlendiren farklı stratejiler dahil olmak üzere sağlıklı yaşam konusunda bütünsel bir yaklaşımın benimsenmesi, özellikle hava koşullarındaki ani değişiklikler sırasında hastalıklara karşı daha iyi bir dirence katkıda bulunabilir.  Çünkü soğuk hava ile hastalıklarda artış arasındaki ilişki yaygın bir gözlemdir ve insanların soğuk aylarda hastalanmaya daha yatkın olmasının birkaç nedeni var. Dolayısıyla havalar soğuduğunda vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmek için ipuçlarını takip etmekse çok önemli!

Soğuk havalarda neden hastalanırız?

Soğuk hava genellikle grip virüsünün daha yaygın olduğu grip mevsimiyle ilişkilendirilir. Ek olarak, soğuk algınlığı virüsleri gibi diğer solunum yolu virüsleri de soğuk aylarda daha fazla dolaşıma girme eğilimindedir. Başkalarına yakın olarak iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmek bu virüslerin yayılmasını kolaylaştırabilir. Üstelik soğuk hava genellikle kurudur ve iç mekan ısıtma sistemleri nemi daha da azaltır. Kuru hava, burun ve boğazdaki mukoza zarlarını kurutarak virüslerin vücuda girmesini ve enfeksiyona neden olmasını kolaylaştırır.

Soğuk sıcaklıklara maruz kalmak, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara yanıt verme yeteneğini geçici olarak zayıflatabilir. Kesin mekanizmalar karmaşıktır, ancak soğuk sıcaklıkların bağışıklık hücrelerinin işlevini etkileyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca soğuk aylarda insanlar kapalı mekanlarda başkalarıyla yakın temas halinde daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Bu yakınlık bulaşıcı ajanlara maruz kalma olasılığını artırır.

D vitamini eksikliğine ve strese dikkat!

Soğuk aylarda güneş ışığına daha az maruz kalmak, D vitamini seviyelerinin düşmesine neden olabilir. D vitamini bağışıklık fonksiyonunda rol oynar ve eksikliği vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini etkileyebilir. Soğuk hava ve tatil sezonu bazı kişiler için stresli olabilir. Stres bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek bireyleri enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Soğuk havalara karşı gardınızı alın

Aniden soğuyan havalarda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, genel refahı destekleyen sağlıklı alışkanlıkları benimsemekten geçer. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Sağlıklı beslenmeyi sürdürün: Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein içeren dengeli bir diyet yiyin. C vitamini (turunçgillerde bulunur), D vitamini (yağlı balıklarda ve güçlendirilmiş süt ürünlerinde bulunur) ve çinko (fındık, tohum ve baklagillerde bulunur) gibi vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaları dahil edin.
 • Bol sıvı tüketin: Bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere vücudunuzun fonksiyonlarını desteklemek için yeterli miktarda su içirin.
 • Yeterli uyku almak: Vücudunuzun dinlenmesine ve onarılmasına izin vermek için gece başına 7-9 saat kaliteli uykuyu hedefleyin.
 • Düzenli egzersiz: Bağışıklık sistemini güçlendirebileceğinden düzenli fiziksel aktivite yapın. Yürüyüş, koşu ve orta şiddette egzersizler gibi aktiviteler faydalıdır.
 • Stres yönetimi: Kronik stres bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Stres seviyelerini yönetmenize yardımcı olacak meditasyon, derin nefes alma, yoga veya hobiler gibi stres azaltıcı aktiviteler yapın.
 • El hijyeni: Enfeksiyonların yayılmasını önlemek için ellerinizi düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Sosyal bağlantı: Sosyal izolasyon bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebileceğinden sosyal bağlantılarınızı koruyun. Sanal yollarla da olsa arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle vakit geçirin.
 • Alkol ve tütünü sınırlayın: Aşırı alkol ve tütün kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Alımınızı sınırlayın veya gerekirse bırakmak için yardım isteyin.
 • Takviyelerden yararlanmak: Eksiklikleriniz varsa veya diyetinizden yeterli besin alamıyorsanız, takviye ihtiyacı konusunda bir sağlık uzmanına danışın.
 • Sıcak kalmak: Aşırı soğuğa maruz kalmak vücudu strese sokabilir. Uygun giyinin ve yaşam alanlarınızı rahatça sıcak tutun.
 • Aşılar: Önlenebilir enfeksiyonlara karşı korunmak için grip aşısı da dahil olmak üzere aşılarla güncel kalın.
 • Doğru hijyen uygulamaları: Enfeksiyon riskini azaltmak için yüzünüze, özellikle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.