Blog Sayfasına Git

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 5 Ritüel

MicrosoftTeams image 12 scaled

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren 5 ritüel

Mevsim geçişleri söz konusu olduğunda hepimizin hastalıklara karşı daha savunmasız kaldığımızı biliyoruz. Değişen hava koşulları, değişken ruh halimiz ve artan alerjenler derken çeşitli hastalıklar kapımızı çalmada gecikmiyor. Hal böyle olunca bireysel olarak vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemimizi güçlendirme bize düşüyor. Doğru beslenmek, bol su içmek, alerjenlerden kaçınmak… Bunların hepsini biliyoruz, peki ya bilmediklerimiz? İşte size bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 5 özel ritüel…

Öncelikle güçlü bir savunmanın sırrı, bağışıklık hücrelerimizin kendilerini sürekli ve hatta ideal olarak olabildiğince hatasız yenilemelerine dayanır. Bağışıklık hücreleri vücudumuzun herhangi bir yerinde her zaman hazırdır, işgalcilere saldırır, onları yok eder, kendimizi iyi hissetmemiz için ellerinden geleni yaparlar. Bu her saniye milyonlarca kez olur ve vücudumuz biraz destek kullanabilir. Bu desteği sağlayacak olansa bizleriz!

Kendinizi ve vücudunuzu her gün bu küçük bağışıklık güçlendiricilerle şımartın! Her noktayı günlük olarak uygulayamasanız bile sadece bir, iki veya üç değişiklik fark yaratacaktır. Üstelik uyguladığınız her ek önlem, bağışıklık gücünüzü daha da artıracaktır. Hazırsanız başlıyoruz!

Güne iyi başlayın

Güne bir bardak LaVita ile başlamaya ne dersiniz? Demir, C, A, D, B6, B12 vitaminleri, folik asit, bakır, selenyum ve çinko ile LaVita, bağışıklık sisteminin normal işlevini destekleyen tüm ilgili mikro besinleri içeriyor. Sıvı formuyla günlük kullanıma uygun olan LaVita, sadece dengeli miktarda vitamin ve eser elementler içermez, aynı zamanda enzimler ve ikincil bitki maddelerini de içeriyor. Böylece kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan LaVita, vücudun yaşamsal ünitesini hayatta tutuyor. Mikro besinlerin en iyi birlikte çalıştığı ve genellikle birbirlerine ihtiyaç duyup birbirlerini tamamladıkları konseptine dayanan LaVita, ikincil bitki maddeleriyle de bağışıklık sisteminin güçlendirmesi adına vücuda yardımcı oluyor.

Mikrobesinleri ve proteini güvence altına alın

Etrafımızdaki her şeyi burnumuzu çekerken ve öksürürken, vücudumuz çeşitli süreçleri düzenler; bağışıklık hücrelerinin oluşumu ve hücre bölünmesi… Her ikisi de yalnızca iyi stoklanmış besin depolarıyla çalışır. İyi kaynaklar: günde iki avuç meyve ve üç avuç sebze, yüksek kaliteli bitkisel yağlar ve ayrıca kabuklu yemişler, tohumlar, kabuksuz buğday, karabuğday, darı ve baklagiller gibi bitkisel protein kaynaklarıdır. Ancak bir günde tüm bunları içeren bir besin listesi oluşturmak zordur. Bu aşamada devreye giren LaVita, her zaman sağlıklı beslenmeyi başaramazsanız ekstra D vitamini ve tüm önemli vitaminler ile eser elementleri sağlar. En önemlisi de günlük beslenmenizi optimize eder.

Aktif olun

Her hareketimiz ilk saniyeden itibaren savunmamızı destekler. Nasıl mı? Kaslarımız aktif ise bu savunma hücrelerinin oluşumunu uyarır ve iyileştirici haberci maddeler salınır. Aktiviteden sonra bile, bağışıklık sistemi hala daha aktiftir ve dinlenme durumundan çok daha fazla çalışır. Bu noktada normal günlük egzersiz mükemmel bir başlangıçtır. İşe yürüyerek gitmek, bahçeyle uğraşmak, bisikletle alışveriş yapmak veya ofiste dolaşmak için öğle molasını kullanmak. Önemli olan, akşamları en az 30 dakika hareket etmiş olmanızdır.

Her gün rahatlayın

Stres hormonları salgılarsak, bu doğrudan bağışıklık sistemimizi azaltır. Bağışıklık hücrelerimizin sayısı ölçülebilir şekilde azalır. Herkesin zaman zaman stresli hissetmesi normaldir. Ancak stres hormonlarını dengede tutmak için her gün sizi iyi hissettiren şeylerle onları pozitife çevirmeliyiz. Arkadaş çağırmak, resim yapmak, gülmek, dans etmek, sarılmak gibi mesela… Her gün kendinize iyi gelen bir şeyler yapın. Ek olarak, kendinize sakin yemekler hazırlayın ya da ısmarlayın. Bu sağlıklı mola, stres seviyenizi azaltmada size yardımcı olacaktır.

7-8 saat uyku ile kaliteli bir dinlenmeyi hak ediyorsunuz

Düzenli ve tutarlı bir şekilde yattığınızdan emin olun. Bu, bağışıklık sistemimiz için son derece önemli olan dinlendirici bir uyku çekmenizi kolaylaştırır. İyi uyursak, daha fazla bağışıklık hücresi oluştururuz. Uyku hormonu melatoninin geceleri iltihaplanma süreçlerini engellediği ve böylece bağışıklık sisteminin bozulmadan çalışmasını sağladığı için burada belirleyicidir. Bu yüzden yeterince uyuduğunuzdan emin olun, çoğu insan 7 ila 8 saat uyku ile kendini gayet dinlenmiş hissedebilir.