Blog Sayfasına Git

Polenlere Karşı Bağışıklığınızı Güçlendirin

MicrosoftTeams image 11 copy scaled

Polenlere karşı bağışıklığınızı güçlendirin

Bahar geldiğine göre polenlerle karşılaşmamız ve saman nezlemizin bizi rahat bırakmaması kaçınılmazdır. Birçok kişi, saman nezlesini birkaç hapşırıktan ibaret sanabilir ancak daha fazlasıdır! Saman nezlesi olduğumuzda, bağışıklık sistemimizin dengesi bozulur ve diğer hastalıklara karşı da savunmasız kalırız. Bu dengenin tekrar sağlanması için de bazı ipuçlarını takip etmemiz gerekir. İşte polenlere karşı bağışıklığımızı güçlendirmenin yolları…

Dengeli bağışıklık sistemi

Saman nezlesi hastaları bağışıklık sistemlerine odaklanmalıdır. Sonuçta yanlış veya aşırı bağışıklık reaksiyonu, alerjideki tüm kötülüklerin kaynağıdır. Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı bir beslenme biçimi, en iyi ev ilacı ve iyi bir savunma için en etkili temeldir. Temiz havada spor ve düzenli egzersiz de çok kiriktir. Aynı zamanda egzersiz, bağışıklık sisteminin en büyük düşmanlarından biri olarak kabul edilen stresi azaltır.

Bağırsak florasını koruyun

Bağırsakların da alerji gelişiminde belirleyici bir rol oynadığı uzun zamandır bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Savunma hücrelerimizin yüzde 70’inden fazlası burada bulunuyor. Sağlıksız beslenme, katkı maddeleri ve antibiyotikler gibi ilaçlar hassas bağırsak florasının dengesini bozabilir ve böylece yanlış bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Bu nedenle bağırsak florasına dikkat etmek önemlidir.

Ancak günlük yaşamımız genellikle farklı görünür; az lif, az çeşitlilik, ancak bol miktarda yapay katkı maddesi gibi… Dengesiz beslenirsek bağırsak florası ile bağırsak mukozası arasındaki yakın iş birliği bozulur. Mini inflamasyon bağırsağın bariyer fonksiyonunu zayıflatır. Zararlı maddeler kan dolaşımına girebilir. Bağışıklık sistemi, enflamatuar ve alerjik süreçlerle daha güçlü tepki verir. Ne korur? Tam tahıllar, baklagiller ve sebzelerden az şeker ve sağlıklı lif içeren bitki bazlı bir diyet. Bağırsak mukozasında sağlıklı bir kolonizasyon sağlayan doğal probiyotikler de önerilir. Bunlar örneğin laktik asitle fermente edilmiş sebze suları ve ayrıca doğal yoğurttur.

Bitkisel bazlı gıdaları tercih edin ve fazla kiloları azaltın

Diyet ve alerjik reaksiyonlar arasındaki bağlantı uzun yıllardır araştırma konusudur. Bu noktada yapılan araştırmalara göre; haftada üç kez fast food yiyen insanlar daha sık nefes darlığı, astım, alerjik rinit ve nörodermatit gibi cilt iltihabından mustariptir. Bu, araştırmacıların 600.000’den fazla katılımcının verilerini değerlendirdiği bir incelemenin sonucu ortaya çıkmıştır.

Öte yandan saman nezlesinden etkilenenler için özellikle önerilen bazı besinler de var. Besin açısından zengin meyve ve sebzeler gibi bitki bazlı gıdalar günlük menünün bir parçası olmalıdır. Soğan, elma ve brokoli, diğer şeylerin yanı sıra, histamin salınımında potansiyel olarak rol oynayabilecek bir fitokimyasal olan quercetin içerir. Üstelik fazla kilolar ile saman nezlesi arasında bir bağ bulunmuştur. Yeni bulgular, aşırı kiloluysanız vücut yağının akciğerler ve solunum organları çevresinde de biriktiğini gösteriyor. Bu dışarıdan görülmez, ancak enflamatuar süreçleri ve dolayısıyla alerjileri teşvik edebilir. Aşırı kilolu çocukların astım geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu uzun zamandır biliniyor.

Histamin: Enflamatuar gıdalardan kaçının

Bazı gıdaların saman nezlesinde mukoza zarının iltihaplanmasını daha da arttırdığından şüpheleniyor. Ya kendileri yüksek bir histamin konsantrasyonuna sahiptirler ya da haberci maddenin salınmasını teşvik edebilirler. Bu gıdalar; süt ürünleri (özellikle peynir), et ve sosis, soya sosu, alkol, enerji içecekleri, konserve balık ve çikolatayı içerir. Polen alerjisi olan her kişi, bu gıdalardan kaçınmanın ne ölçüde rahatlama sağladığını kendisi bulmalıdır.

Taze otlar kullanın

Kekik veya maydanoz gibi taze otlar da önemli besinlerin iyi bir şekilde sağlanmasına katkıda bulunur ve birçok durumda uygun bir ev ilacıdır. Aynı zamanda, uçucu yağlar tahriş olmuş mukoza zarları üzerinde besleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yüksek kaliteli esansiyel yağlar, rahatlatıcı bir banyo veya teneffüs için de uygundur.

Partikül madde: Evde temiz hava olmasını sağlayın

Bilim adamları, alerjilerdeki artışın, artan hava kirliliği ile de açıklanabileceği tezini destekliyor. Max Plank Enstitüsü’nden bir ekip, polen alerjenlerinin, partikül madde veya kurum gibi egzoz parçacıklarıyla birleştikleri anda daha agresif hale geldiklerini keşfetti. Polen-egzoz karışımı, solunum yolunun daha da derinlerine iner ve bağışıklık sistemimizi alarma geçirir. Bunun için evlerinizi olabildiğince havalandırın, yatak odanızda cam en az yarım saat açık kalsın böylece temiz hava sirkülasyonunu sağlayın.

Bolca su için

İnanması zor ama saman nezlesi semptomlarını hafifletmek için en etkili ev ilaçlarından biri sudur! Her gün en az 2 litre içmeliyiz. Su, gergin mukoza zarlarını nemlendirir, böylece polen bu kadar kolay nüfuz edemez.

Efsane: Bal, polen alerjilerine yardımcı olur mu?

Balda polen olduğu doğrudur ancak içerdiği alerjenlerin türü ve konsantrasyonu tamamen belirsizdir. En iyi durumda, polen miktarı çok düşükse veya alerjiye neden olan türler yoksa hiçbir şey olmaz. En kötü durumda, polen konsantrasyonu semptomların kötüleşmesine neden olacak kadar yüksek olduğunda acı çekersiniz. Denemeye değer!

Çapraz alerji: Saman nezlesi için fındık veya elma?

Fındık ve bazı meyve ve sebze türleri, belirli polenlere benzer alerjenler içerir. Bu nedenle bazen semptomlara da neden olabilirler; alerjik rinit, kaşıntı ve boğazda karıncalanma veya cızırtı gibi… Polen alerjisi olan herkes bu nedenle elma, havuç, ceviz ve fındık gibi çiğ çekirdekli ve yumuşak çekirdekli meyvelere de tepki gösterebilir.

Ceviz veya elma yedikten sonra boğazınızın kaşındığını hissederseniz, ağzınızı suyla çalkalayın ve şimdilik bu yiyecekleri beslenmenizden çıkarın. Ancak saman nezlesi mevsiminden sonra işler çok farklı görünebilir. Bazen daha az soruna neden olur, hatta hiç sorun çıkarmaz.