Blog Sayfasına Git

Mide Dostu Besinlerle Kendinizi Rahatlatın

MicrosoftTeams image 19 3 scaled

Mide dostu besinlerle kendinizi rahatlatın

Şişkinlik, mide ekşimesi, gaz ve geçmeyen ağrılar… Mideniz rahatsızsa, ara vermeli, hafif ve mide dostu yiyeceklere geçmelisiniz. Çünkü gastrointestinal şikayetlerin stres, aşırı yeme ve çok az egzersiz gibi çeşitli nedenleri olabilir. Her gün maruz kaldığımız stres bizim için özellikle zorlayıcı olabilir. Ya bütün gün hareket etmeden ofiste oturuyoruz ya da geçerken hızlı atıştırmalıklar ve enerji kaynakları alarak toplantıdan toplantıya koşuşturuyoruz. Bu ise sadece midemize ve bağırsaklarımıza çifte yük bindiriyor. Psikolojik stres sindirimimizi etkiliyor, sindirim süreçleri azalıyor.

Özellikle de hazır yemekler, atıştırmalıklar ve endüstriyel olarak yüksek oranda işlenmiş gıdalar sebebiyle sindirim sistemi, sınırlarına ulaşıyor. Dolgunluk hissi (mide bulantısına kadar), şişkinlik, ishal ve mide ekşimesi ile tepki verir. Eğer bu sorunları sık sık yaşamak istemiyorsak yapabileceğimiz en iyi şey ise doğru ipuçlarını bilmek. Sağlıklı bir beslenme ile midenizi nasıl koruyacağınız ve yeniden inşa edeceğiniz konusunda size 9 basit ipucumuz var. İşte midenizi rahatlatacak kısa yol haritası…

Fast food yiyeceklere elveda

Günlük yaşamda hızlı yemeklere geri dönmek çoğu zaman harika olsa bile: patates kızartması, hamburger, cips vb. gibi fast food yiyecekler boş kaloriler ve katkı maddeleriyle doludur. En önemlisi de sindirimimizi gereksiz yere zorlayabilir. Genellikle çok uzun bir raf ömrüne sahip olmaları nedeniyle sadece sindirimimize yük olmakla kalmayan, aynı zamanda hücrelerimiz ve onların işlevleri için de kötü olan trans yağ asitleri ile doludur. Bu nedenle mide dostu, hafif bir beslenme ile her türlü fast food ve çok fazla yağdan, özellikle doymuş yağ asitlerinden kaçınmalısınız. Çünkü midede uzun süre kalırlar ve diğer şeylerin yanı sıra mide ekşimesine neden olurlar.

Gaz yapan yiyeceklerden kaçının

Hassas bir mideniz varsa lahana, çiğ soğan veya baklagiller gibi gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sağlıklı olabilirler ancak midenizi rahatlatmak istediğiniz sürece, bu yiyecekleri şimdilik daha az yemeli veya hiç yememelisiniz.

Keskin tatlara biraz ara

Acı baharatlar gereksiz yere stresli bir mideye katkıda bulunabilir. Bu nedenle baharatlı yiyecekler yemeyin çünkü ajitatörler oral ve mide mukozasının sinirlerini uyarır. Ağrı reaksiyonu sonucunda endorfinler salınır, yağ yakımı uyarılır. Acı baharatların kendi içlerinde de olumlu özellikleri vardır. Ancak mide dostu yiyecekler için uygun değillerdir.

Küçük öğünler en iyisidir

Gergin bir mide gereksiz yere büyük porsiyonlarla doldurulur. Bunun yerine küçük miktarlarda hafif yiyecekler yediğiniz küçük öğünlere alışın. Midenin yapacak çok şeyi yoktur ve küçük porsiyonlar arasında daha iyi dinlenebilir.

Belki zor gelebilir ama şekeri azaltın

Genel olarak, rafine şekerlerden mümkün olduğunca kaçınmak mantıklıdır. Ancak bu, mide dostu yiyeceklerin hiç tatlı içermemesi gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı şeker alternatifleri her zaman vardır.

Daha fazla meyve ve sebze

Beslenme listemizdeki yüksek oranda meyve ve sebze, mideyi harika bir şekilde rahatlatıyor. Bu noktada mümkün olan en düşük asit içeriğine sahip meyvelerin kullanılması önemlidir. Düşük asitli elma, armut, muz, şeftali, kavun ve üzüm bunun için çok uygundur. Sebzeler söz konusu olduğunda domates, rezene, kabak ve marul özellikle tavsiye edilir.

Kızartmak yerine haşlamayı tercih edin

Yemek pişirme şeklimiz, belirli yiyeceklerin midemizde ne kadar yumuşak ve kolay olduğu üzerinde de etkili olabilir. Buharda pişirmenin, pişirme ve kızartmaya karşı çok nazik, vitamin koruyucu ve lezzetli bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır. Genel olarak şunu söyleyebiliriz; ne kadar az yağ ve ısı olursa, yemek midede o kadar yumuşak olur.

Bol su için

Mideniz gerginse, bol bol su içmelisiniz. Şekersiz çay, tercihen rezene, anason, kimyon, papatya çayları da mideyi rahatlatabilir.

Egzersiz sindirime yardımcı olur

Düzenli egzersiz mideye ve sindirime yardımcı olur. Doğal koşma hareketi karın bölgesini harekete geçirdiği için yiyecekler daha iyi karışır ve bu nedenle daha iyi sindirilebilir. Orta derecede koşu veya günlük akşam yürüyüşü ile egzersiz yapmanız hiç fark etmez. Hareket ettikçe organlarımızın üzerindeki yük azalır.