Blog Sayfasına Git

Haftada 30 Tane Bitki Bazlı Gıda Tüketmenin Faydaları

MicrosoftTeams image 16 2 scaled

Haftada 30 tane bitki bazlı gıda tüketmenin faydaları

Sağlıklı beslenme ilgilenen hemen herkesin duyduğu bitki bazlı besinler, giderek daha popüler hale geliyor. Kıymeti yeni yeni anlaşılan bitki bazlı besinlerin faydası ise sayılmakla bitmiyor. Öncelikle bitkisel besinler bağırsaklarımız, metabolizmamız ve ince çizgimiz için gerçek birer yardımcıdır. Bilim adamları için haftada 30 bitki bazlı gıda sihirli sayıdır. Haftada 30 farklı bitki bazlı yiyecek yerseniz, kısa sürede olumlu değişiklikler yapabilirsiniz. İşte, haftada 30 tane bitki bazlı gıda tüketmenin mucizevi etkileri…

Bugünden itibaren nasıl daha sağlıklı yaşanır?

Hepimiz bahara ve özellikle de yaza daha fit ve sağlıklı girmek istiyoruz. Bu kaçınılmaz bir gerçek! Dolayısıyla bahara kolayca ve zinde başlamak için kendimiz ve vücudumuz için bir şeyler yapma motivasyonumuz var. Ama çoğu zaman ona ulaşamıyoruz ya da çok fazla şey üstleniyoruz. Vücudunuza bir mola vermek ve daha iyi bir zindelik elde etmek için daha kolay bir yolumuz var. Haftada 30 tane bitki bazlı gıda tüketmek! Üstelik burada yasaklar koymak yerine, beslenmemizi iyi şeylerle zenginleştirmeye dayalı bir beslenme rutini var. Bu, çoğu kişi için çok daha kolaydır ve motivasyonu korumaya yardımcı olur.

Haftada 30 bitki bazlı gıda tüketmeler nelere değer?

Hepimiz meyve ve sebze yemenin bizim için iyi olduğunu biliyoruz ama bu sadece miktarla ilgili değil, aynı zamanda çeşitlilikle de ilgili! “Amerikan Bağırsak Projesi” tarafından 10.000’den fazla katılımcıyla yapılan araştırmalar, haftada 30 tane bitki bazlı gıda tüketmekle ne kadar başarı elde edilebileceğini kanıtlıyor. Araştırmaya göre haftada yaklaşık 30 farklı bitki bazlı gıda yiyenlerin bağırsak mikro biyomu önemli ölçüde daha çeşitliydi.

Hepimiz bağırsak florasının da uzun vadeli refahımız için kilit bir faktör ve önemli bir temel olduğunu biliyoruz. Özellikle birçok beslenme konseptini ve tek taraflı yeme alışkanlıkları içeren diyetleri denediyseniz ve hiçbir şey istenen başarıyı getirmediyse, o zaman haftada 30 bitki bazlı bir beslenme, kalıcı sağlık ve iyi hissetmenin anahtarı olabilir.

Haftada 30 tane bitki bazlı gıda tüketmenin faydalarına yakından bakalım!

Her gıda farklı bir (mikro)besin bileşimine sahiptir. Yalnızca çeşitli bir beslenme benimseyenler ve bu nedenle birçok kaynaktan yararlanabilenler, tüm vitaminlerin ve eser elementlerin iyi bir şekilde tedarik edilmesini sağlayabilir.

Kendinizi (daha fazla) rahat hissetmek için tamamen vejetaryen veya vegan olmanıza gerek yok. Hiçbir feragat, yasak ve tabuya sığınmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine amaç, kendi beslenmenizi zenginleştirmek ve optimize etmektir. Bu otomatik olarak hayvansal gıdaları azaltacaktır. Bunun ise birçok sağlık yararı vardır!

 • Daha iyi bağırsak florası ve bağırsak sağlığı: Ne kadar çok bitki bazlı yiyecek yersek, bağırsak floramız o kadar iyi olur. Mikro biyomumuz günlük olarak diyetimizden etkilenir. Bu, bitki çeşitliliğini artırırsak, mikro biyomu sadece birkaç gün içinde olumlu yönde etkileyebileceğimiz anlamına gelir. Örneğin, haftada 30 formülü ile sadece birkaç gün sonra bağırsaklarınızda kısa zincirli yağ asitleri (bütirat) oluşturan daha fazla bakteri olur. Bunların sağlığımız için çok yararlı olduğu kabul edilir; bağırsak bariyeri, bağışıklık sistemi, sindirim, ruh hali ve hormon dengesi için oldukça kritik bir rol oynar.

 

 • Uyarılmış metabolizma: Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, mikro besinler açısından zengin, bitki bazlı yemeklerin tadını çıkardıktan sonra metabolizma yüzde 16 artıyor. Üstelik kalori kısıtlaması olmadan…

 

 • Kilo kaybı: Bitki bazlı bir diyet, daha küçük bir bel çevresine ve vücut yağ yüzdesi sağlayabilir.

 • Genel sağlıkta iyileşme: Çalışmalar aynı zamanda karaciğerde yağın azaldığını, ayrıca insülin duyarlılığının arttığını ve kan şekeri ve lipit seviyelerinin düştüğünü gösteriyor.

 • Güçlü savunma: Meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve aynı zamanda baharatlar ve şifalı otlar, ikincil bitki maddeleri ve mikro besin içerikleri sayesinde bağışıklık sistemimiz için en sağlıklı besinlerdir.

 • Uzun vadeli konsept: Atıştırmalık veya burger yiyebilir miyim? Tabi ki yapabilirsiniz. Ağırlıklı olarak iyi, bitki bazlı gıdalara odaklanırsanız, kalıcı olarak optimize edilmiş bir diyetin anahtarı olan zevk ve küçük kaçamaklar için yer vardır.

 • Uygulaması kolay: Kalori sayımı yok, takip edilecek kesin tarifler veya takip edilecek planlar yok. Tek şart, mümkün olduğu kadar 30 farklı bitki bazlı gıdaya sahip olmak. Mevsime göre esnek alışveriş yapmak mümkün ve ne kadar basitse, onu günlük yaşamda uygulamak o kadar kolay olur.

Haftada 30 formülü en etkili nasıl uygulanır?

 • Çeşitliliği benimseyin: Haftada 30 farklı bitki bazlı yiyecek yemeyi hedefleyin. Bunlar arasında meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, otlar, baklagiller ve yalancı tahıllar bulunabilir.
 • Menünüzü genişletin: Her şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz. Beslenmenize değerli bitki bazlı yiyecekler ekleyin. Her hafta kaç tane bitki bazlı gıda yediğinizi yazın.
 • Haftayı düşünün: Denge anahtardır. Her gün özellikle sağlıklı ve farklı bitki bazlı yiyecek yemek zorunda değilsiniz, uzun vadeli yemek yemelisiniz.

7 günde 30 farklı bitki bazlı gıda nasıl yapılır?

Daha fazla bitki bazlı yiyecek yemek zor değildir. Bununla birlikte, ne kadar küçük olursa olsun, davranıştaki her değişiklik bir gecede işe yaramaz. İpuçlarımız ve püf noktalarımız, yeni alışkanlığı kalıcı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

 • Bitki Bazlı Kahvaltı: Günün ilk öğünü, bitki bazlı bir destek için mükemmeldir. Yoğurt, smoothie veya müslinizi çilek, ananas, mango, badem, öğütülmüş keten tohumu ve diğer meyve ve tohumlarla doldurun.
 • Her gün bir bardak LaVita: Bir mikro besin konsantresi olan LaVita, 70’in üzerinde doğal içerik sağlar. Olgun meyveler, renkli sebzeler, yüksek kaliteli otlar ve bitkisel yağlar ve dolayısıyla tüm ikincil bitki maddeleri ve mikro besinler sunar.
 • Dondurucudan çeşitlilik: Dondurulmuş meyve ve sebzeleri stoklayın. Bu durum pratiktir hem de küçük porsiyonları kolayca alabilirsiniz.
 • Patates yemeklerini tatlandırın: Güveçleri, püreleri, krepleri veya yan patatesleri havuç, tatlı patates, yaban havucu, şalgam veya şalgamla zenginleştirin.
 • Fark yaratan makarna: Makarna yemeklerine kabak veya havuçlu spagetti ekleyin. Bir farklılık yapın ve nohut eriştesi kullanın.
 • Sadece marul yapraklarına takılı kalmayın. Brokoli, karnabahar veya taze fasulye gibi sebzelerle taze salatalar hazırlayın. Tohum veya baklagiller ekleyin.
 • Çerez tabakları: Örneğin ana öğünlerin yanında servis edebileceğiniz mevsim sebzeleri veya meyvelerinden oluşan renkli bir çerez tabağına alışın.
 • Sandviçleri optimize edin: Sandviçleri her zaman sebze dilimleri, mezeler, marul veya taze otlarla lezzetlendirin.