Blog Sayfasına Git

Yaz Aylarında Ara Öğünler Nasıl Olmalı

MicrosoftTeams image 16 scaled

Yaz aylarında ara öğünler nasıl olmalı

Söz konusu beslenme olduğunda ilk aklımıza ana öğünler gelse de dengeli ve sağlıklı bir işleyiş için ara öğünler de belirleyici bir rol üstleniyor. Günü daha zinde ve iyi hissederek tamamlamamızın, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alabilmesi çoğu zaman ara öğünlerin yardımıyla oluyor. Peki, siz ara öğünlere yeteri kadar önem veriyor musunuz?

Oysa ara öğünler yani atıştırmalıklar, özellikle öğünler arasında uzun bir boşluk olduğunda veya artan fiziksel aktivite dönemlerinde, öğünler arasında enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Vücudun birincil yakıt kaynağı olan hızlı bir karbonhidrat kaynağı sağlar. İşte, daha birçok faydası olan ara öğünlerin önemi ve yaz ayları için ara öğün ipuçları…

Açlığı kontrol altına almak ara öğünlerden geçiyor

Atıştırmalıklar, ana öğünlerde aşırı açlığın ve fazla yemek yemenin önlenmesine yardımcı olabilir. Besleyici bir atıştırmalık yiyerek açlığınızı kontrol altında tutabilir ve bir sonraki öğününüz söz konusu olduğunda daha dikkatli seçimler yapabilirsiniz. Böylece iyi planlanmış atıştırmalıklar ile kilo yönetimine yardımcı olabilirsiniz. Besleyici yiyeceklerin kontrollü bir kısmını sağlayarak, atıştırmalıklar, aşırı yemeye veya sağlıksız yiyecek seçimleri yapmaya yol açabilecek aşırı açlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Atıştırmalıklar aynı zamanda günlük besin gereksinimlerinizi karşılamanıza katkıda bulunabilir. Makro besinler (karbonhidratlar, protein ve sağlıklı yağlar) ve mikro besinler (vitaminler ve mineraller) içeren sağlıklı atıştırmalıklar seçmek, vücudunuzun çeşitli temel besinleri almasını sağlamaya yardımcı olur.

Daha enerjik daha konsantre

Dengeli bir atıştırmalık, özellikle uzun süreli çalışma veya çalışma sırasında odaklanmayı ve bilişsel işlevi geliştirebilir. Beyne sürekli bir enerji kaynağı sağlayarak, atıştırmalıklar zihinsel performansı artırabilir. Ara öğünler özellikle düzenli fiziksel aktivite yapan bireyler için önemlidir. Egzersizden önce bir yakıt kaynağı sağlayabilirler, uzun süreli aktivite sırasında enerji depolarını doldurabilirler ve sonrasında toparlanmaya yardımcı olabilirler.

Tüm atıştırmalıkların eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar gibi besleyici seçenekleri seçmek çok önemlidir. Optimal beslenme ve genel sağlık için ilave şekerler, sağlıksız yağlar ve boş kaloriler açısından yüksek oranda işlenmiş atıştırmalıklardan kaçınılması önerilir.

Yaz aylarında doğru ara öğünleri bu ipuçlarıyla planlayın

Yaz aylarında canlandırıcı, nemlendirici ve hafif atıştırmalıkları tercih etmekte fayda var. İşte yaz atıştırmalıkları için bazı fikirler;

  • Taze meyveler: Karpuz, çilek, üzüm, narenciye ve ananas gibi çeşitli mevsim meyvelerinin tadını çıkarın. Nemlendiricidirler, vitaminlerle doludurlar ve doğal tatlılık sağlarlar.
  • Smoothies veya meyveli buzlu şeker: Meyveleri yoğurtla veya süt ürünü olmayan bir alternatifle karıştırın ve ferahlatıcı bir smoothie için buz ekleyin. Ayrıca sağlıklı bir donmuş ikram için meyve püresini veya suyunu dondurma kalıplarında dondurabilirsiniz.
  • Soslu sebze çubukları: Salatalıkları, havuçları, dolmalık biberleri ve diğer gevrek sebzeleri çubuklar halinde kesin. Bunları humus, cacık veya yoğurt bazlı soslar gibi serinletici bir sosla eşleştirin.
  • Yoğurt: Protein oranı yüksek olan ve ilave lezzet ve doku için taze meyveler, kuruyemişler veya granola ile doldurulabilen  bir yoğurt tercih edin.
  • Soğuk salatalar: Salatalık, domates, karpuz, beyaz peynir, nane ve misket limonu gibi malzemelerle hafif ve serinletici salatalar hazırlayın. Bu salatalar hidrasyon sağlar ve besinlerle doludur.
  • Dondurulmuş üzümler veya meyveler: Serin ve sağlıklı bir atıştırmalık için üzümleri veya meyveleri dondurun. Isırık büyüklüğünde çubuklu çubuklar gibidirler ve doğrudan dondurucudan çıkarılabilirler.
  • Soğuk sandviçler veya dürümler: Izgara tavuk veya hindi gibi yağsız proteinler, taze sebzeler ve hafif bir sos ile sandviç veya dürüm yapın. Bunlar önceden yapılabilir ve hızlı ve doyurucu bir atıştırmalık için buzdolabında saklanabilir.
  • Buzlu bitki çayları: Nane, papatya veya ebegümeci gibi bitki çaylarını demleyin ve buz üzerinde servis yapmadan önce soğumalarını bekleyin. Hidrasyon sağlarlar ve şekerli içeceklere canlandırıcı bir alternatif olabilirler.