Blog Sayfasına Git

Yaz Aylarında Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

MicrosoftTeams image 16 2 scaled

Yaz aylarında et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Çoğu zaman karşı koyamadığımız et; iyi bir protein, esansiyel amino asitler, vitaminler ve mineraller kaynağı olsa da aşırı tüketim belirli sağlık risklerini beraberinde getiriyor. Özellikle de yaz aylarında… Öncelikle şunu unutmayalım, diğer mevsimlerde olduğu gibi yaz aylarında da et tüketimi miktarı, bireysel beslenme tercihlerine ve beslenme gereksinimlerine bağlıdır. Yaş, cinsiyet, aktivite düzeyi, genel sağlık ve kişisel beslenme tercihleri ​​gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiğinden, yaz mevsiminde tüketilmesi gereken belirli bir et miktarı olmasa da porsiyona ve pişirme yöntemlerine çok dikkat edilmelidir.

Pek çok et türü, özellikle kırmızı et ve işlenmiş etler, doymuş yağ bakımından yüksek olma eğilimindedir. Yüksek miktarda doymuş yağ tüketmek, kalp hastalığı ve diğer kardiyovasküler sorunlar riskinin artmasıyla ilişkilendirilir. Bunun yanı sıra et kalori açısından yoğun olabilir ve uygun porsiyon kontrolü yapılmadan aşırı tüketilmesi kilo alımına neden olabilir. Bu, obezite ve buna bağlı sağlık sorunları riskini artırabilir. Genel sağlık ve sürdürülebilirlik için genellikle bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve bitki bazlı proteinlerin yanı sıra makul miktarda et içeren dengeli ve çeşitli bir beslenme rutini ise en doğrusudur.

Peki, yazın en ideal et tüketme ölçüsü nedir?

Porsiyon boyutları açısından, tipik bir et porsiyonu yaklaşık 85-113 gram olup, kabaca bir iskambil destesi veya avucunuzun büyüklüğü kadardır. Yemeklerinizin genel dengesini göz önünde bulundurmak ve bol miktarda sebze, meyve, kepekli tahıllar ve diğer besleyici yiyecekleri dahil etmek de önemlidir.

Yaz aylarında et tüketimi söz konusu olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken birkaç husus var. İşte yaz aylarında et tüketirken dikkat edilmesi gerekenler…

Eti doğru şekilde pişirin

Yaz, açık havada mangal yapma veya evde ızgara yöntemini kullanmak oldukça keyifli bir zamandır.  Etten hoşlanıyorsanız, derisiz tavuk göğsü, balık veya yağsız dana etini seçerek yaz öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Fazla yağ etten arınacağından ızgara, kızartma veya derin kızartmaya kıyasla daha sağlıklı bir pişirme yöntemi olabilir.

Çeşitlilik ve dengeyi sağlayın

Yazın etin tadını çıkarırken dengeli beslenmek önemlidir. Bu noktada tabağınıza meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi çeşitli diğer yiyecek gruplarını eklediğinizden emin olun. Bunlar et alımınızı tamamlayabilir ve çok çeşitli besin ve lif sağlayabilir. Hem daha dengeli bir tabak ortaya çıkar hem de kilo kontrolünü sağlamayı kolaylaştırır.

Etle birlikte su tüketimine dikkat edin

Yaz aylarında, özellikle et tüketirken bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Et yemek, vücudunuzun sıcaklığını artıran sindirim gerektirir. Vücut ısınızı düzenlemeye ve genel sağlığı desteklemeye yardımcı olmak için gün boyunca bol su içerek susuz kalmayın. Bu şekilde et tüketimin olumsuz etkilerini minimize edin.

Porsiyon ölçülerinizi dengeleyin

Et tüketirken porsiyon ölçülerinize dikkat edin. Etin aşırı tüketimi, özellikle işlenmiş veya yüksek yağlı etler, sıcak havalarda birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Makul porsiyonları hedefleyin ve tabağınızın geri kalanını sebzeler, kepekli tahıllar ve diğer sağlıklı taraflarla doldurun.

İşlenmiş etlerden kaçının

Sosis, sosisli sandviç, sucuk gibi şarküteri ürünleri, pastırma gibi işlenmiş et tüketimini en aza indirin veya kaçının. Bu ürünler genellikle yüksek miktarda sodyum, koruyucu ve katkı maddesi içerir ve çeşitli sağlık risklerini beraberinde getirir. Bunun yerine yağsız etleri tercih ederek doğru pişirme yöntemleriyle sağlıklı tabaklar hazırlayın.

Sürdürülebilir seçimleri önemseyin

Et tüketiminin çevresel etkisini göz önünde bulundurun. Hayvancılık endüstrisi, sera gazı emisyonlarına, ormansızlaşmaya ve su kirliliğine önemli ölçüde katkıda bulunur. Sürdürülebilirlik konusunda endişeleriniz varsa, et alternatiflerini tercih edebilir veya yaz diyetinize daha fazla bitki bazlı yemek ekleyerek et alımınızı azaltabilirsiniz.

Sonuç olarak, yazın ideal et tüketimi, bireysel beslenme tercihlerine, sağlık hedeflerine ve etik hususlara bağlı olacaktır. Özel ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler için bir sağlık uzmanına veya diyetisyene danışmak her zaman iyi bir fikirdir.