Blog Sayfasına Git

Yediğiniz Besinlerle Stresi Yenin

MicrosoftTeams image 19 2 scaled

Yediğiniz besinlerle stresi yenin

Yediklerimizin stresle bir ilgisi olmalı! Stres, fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahip… Stresi tamamen ortadan kaldırabilecek belirli bir yiyecek kategorisi olmasa da belirli yiyecekler gevşemeyi desteklemeye, temel besinleri sağlamaya ve genel refahı desteklemeye yardımcı olabilir. Nasıl mı? İşte cevabı…

Nörotransmitter üretimi ruh halimizle doğrudan bağlantılıdır

Yiyeceklerden alınan bazı besinler, beyinde ruh halini ve duyguları etkileyen kimyasal haberciler olan nörotransmiterlerin üretiminde ve düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Örneğin, protein açısından zengin gıdalardan elde edilen amino asitler, mutluluk, zevk ve motivasyon duygularıyla ilişkili serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin üretilmesine yardımcı olur.

Kan şekeri seviyesine dikkat

Tükettiğimiz besinler kan şekeri seviyelerimizi etkileyebilir. Yüksek şeker ve rafine karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi, kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa ve ardından bir çarpmaya neden olur. Bu, yorgunluk, sinirlilik ve ruh hali değişimlerine neden olabilir. Öte yandan, karmaşık karbonhidratlar, lif açısından zengin besinler ve dengeli öğünler tüketmek, istikrarlı bir enerji kaynağı sağlayarak ve daha istikrarlı bir ruh halini teşvik ederek, sabit kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Gerçek bir mucize; mikrobesinler

Belirli vitaminler ve mineraller, optimum beyin fonksiyonu ve ruh hali düzenlemesi için gereklidir. Örneğin, B vitaminleri, özellikle folat, B6 ve B12, nörotransmitter sentezinde yer alır ve ruh halini etkileyebilir. Bu besinlerdeki eksiklikler, artan depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları riskiyle ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, magnezyum ve çinko gibi mineraller de ruh sağlığını korumak için önemlidir.

Bağırsak ve beyin arasındaki sihirli ilişki

Bağırsak ve beyin arasında genellikle bağırsak-beyin ekseni olarak adlandırılan çift yönlü bir ilişki vardır. Bağırsak, karmaşık bir nöron ağı içerir ve bağırsak mikrobiyotası olarak bilinen trilyonlarca faydalı bakteriye ev sahipliği yapar. Bu bakterilerin bileşimi ve çeşitliliği beyin işlevini ve ruh halini etkileyebilir. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotası, zihinsel refahın artmasıyla ilişkilendirilirken, bağırsak bakterilerindeki dengesizlikler depresyon ve anksiyete gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir. Prebiyotik ve probiyotik açısından zengin gıdaları içeren dengeli ve çeşitli bir diyet, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasını desteklemeye ve ruh halini olumlu yönde etkilemeye yardımcı olabilir.

İşte stres giderici yiyeceklere bazı örnekler:

  • Kompleks Karbonhidratlar: Tam tahıllar (kahverengi pirinç, kinoa, yulaf), tatlı patates ve tam buğday ekmeği gibi yiyecekler, beyindeki serotonin seviyelerini yükselterek sakinlik ve esenlik duygusunu destekler.
  • Yağlı Balık: Somon, ton balığı ve sardalye gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin balıklar, kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yağ asitleri beyin sağlığını da destekler.
  • Kuruyemiş ve Tohumlar: Badem, ceviz, Antep fıstığı ve keten tohumu ve chia tohumu gibi tohumlar sağlıklı yağlar, lif ve antioksidanlar içerir. Ruh halini düzenlemeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilirler.
  • Bitter Çikolata: Herkes bilir ki, çikolatanın mutlulukla bir ilgisi vardır. Ölçülü miktarda bitter çikolata (en az %70 kakao) tüketmek, endorfin üretimini uyarabilir ve ruh halini iyileştirebilir. Ayrıca genel sağlığa fayda sağlayan antioksidanlar içerir.
  • Bitki Çayları: Papatya, lavanta ve yeşil çay sakinleştirici özellikleriyle bilinir. Sıcak bir fincan bitki çayını yudumlamak, rahatlama ve stresten kurtulma sağlayabilir.
  • Turunçgiller: Portakal, greyfurt ve diğer turunçgiller, kortizol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca canlandırıcı ve enerji verici bir etki sağlarlar.
  • Yapraklı Yeşil Sebzeler: Ispanak, lahana ve diğer yapraklı yeşillikler, zevk ve ödülle ilişkili bir nörotransmitter olan dopamin üreten folat açısından zengindir. Bu yeşillikler ayrıca stresi düzenlemeye yardımcı olabilecek magnezyum içerir.
  • Yoğurt: Kültürümüzün ve mutfağımızın çok önemli bir parçası olan yoğurt gibi probiyotik açısından zengin besinler beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebilir ve kaygı ve stresi azaltabilir. Ayrıca kalsiyum, protein ve diğer gerekli besinleri sağlar.
  • Avokado: Avokado, sinir sistemini desteklemeye ve stresi azaltmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar, potasyum ve B vitaminleri ile doludur.
  • Meyveler: Yaban mersini, çilek ve ahududu, antioksidanlar ve C vitamini açısından yüksektir. Stresin etkileriyle mücadele etmeye ve genel refahı artırmaya yardımcı olabilirler.